Magnolia na działkę - jaką wybrać?

22 marzec 2018
W czasie kwitnienia, magnolie są chyba najpiękniejszą wiosenną ozdobą ogrodów. Wśród bardzo wielu odmian możemy wybrać takie, które będą odpowiednie do wielkości działki lub małego ogrodu i panujących w nich warunków. Jeśli posadzimy starannie dobraną odmianę i zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki, nie będą sprawiały większych kłopotów uprawowych.  
Sprawdzone odmiany do małych ogrodów
Na działce, czyli w małym ogródku najlepiej posadzić gatunki i odmiany magnolii nie osiągające docelowo dużych rozmiarów. Ponadto, najlepiej wybrać te odporne na mróz oraz dekoracyjnie, okazale kwitnące, ładnie uformowane i o zwartym, regularnym pokroju. Należy także pamiętać o zapisach regulaminu ROD, które mówią, jak należy sadzić drzewa i krzewy na działce.
Jedną z najwartościowszych odmian do uprawy w naszych warunkach jest Magnolia `Susan`, która jest niedużym krzewem, dorastającym do około 2,5-3 m wysokości. Zakwita przed rozwojem liści – w kwietniu, maju. Kwiaty są smukłe, ciemnoróżowe lub amarantowe i pachnące. Krzewy tej odmiany kwitną dosyć długo i obficie. Często powtarzają kwitnienie w drugiej połowie lata (sierpień). Z końcem kwitnienia – w maju – rozwijają się dosyć duże, skórzaste i lekko błyszczące liście.
alt
fot.: pixabay.com
`Susan` jest odmianą o dosyć dużej odporności na mróz, ale okazy młode (jak u większości magnolii) lepiej przez dwa pierwsze sezony osłaniać na zimę (np. za pomocą słomianych mat, białej agrowłókniny). Starsze, dobrze ukorzenione rośliny nie wymagają już specjalnego zabezpieczenia na zimę. Inne ciekawe, dekoracyjne odmiany, osiągające nieduże rozmiary (do 3m), to np. magnolia `Genie`, magnolia gwiaździsta `Rosea`, magnolia `George Henry Kern`. 
 
Czego potrzebują magnolie?
Optymalne podłoże dla magnolii to żyzne, próchniczne, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest też, aby stanowisko dla magnolii było słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Trzeba też pamiętać, że magnolie mają bardzo delikatny i wrażliwy system korzeniowy. Dlatego nie należy mocno udeptywać ziemi wokół krzewów po posadzeniu. Warto też wysypać warstwę ściółki (5-7 cm) pod krzewem (np. korą drzew iglastych), co chroni glebę przed szybką utratą wilgoci i zabezpieczy też roślinę przed przemarznięciem systemu korzeniowego w zimie.

fot.: Maciej Aleksandrowicz
Liście magnolii są czasem atakowane przez choroby bakteryjne lub grzybowe objawiające się zwykle różnej wielkości, brązowymi plamami na liściach. Aby ich unikać, należy unikać  przy podlewaniu moczenia liści krzewów, a w razie potrzeby, kiedy choroba już zaatakuje, wykonajmy oprysk fungicydami – np. popularnym środkiem Miedzian.
 
Maciej Aleksandrowicz
instruktor ogrodniczy
Okręg Mazowiecki PZD

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.