Jak mądrze wybierać i kupować rośliny?

10 marzec 2018

 

altWiosna już za progiem, niebawem zacznie się szaleństwo ogrodniczych zakupów, zaczną kusić ciekawe, atrakcyjne odmiany roślin. Niestety nierzadko kupujemy je pod wpływem nagłego impulsu lub subiektywnych odczuć, gdy spodoba nam się ich ciekawy kształt lub atrakcyjna barwa. Tak wybrane rośliny, posadzone później na działce lub w ogrodzie, często szybko tracą swój urok, rosną słabo lub nawet zamierają. Szukamy wtedy przyczyny, a prawda może okazać się banalna – nie każda roślina nadaje się do naszego ogrodu. Jak więc dobrze wybrać rośliny do ogrodu i o czym warto pamiętać przy ich zakupie?
 
Lepiej uzupełniać krajobraz niż go zmieniać
Na samym początku, jeszcze na etapie planowania ogrodu, warto spojrzeć za ogrodzenie i zaobserwować, jakie rośliny dobrze rosną w naturalnych warunkach w otoczeniu ogrodu. Jeśli np. uprawiamy działkę w okolicy lasów sosnowych, to lepiej będzie dobrać rośliny wtapiające się w ten krajobraz i lubiące podobne warunki, jak występujące tam od lat rośliny. Na pewno pozwoli to uniknąć wielu kłopotów uprawowych, a także atrakcyjnie uzupełni krajobraz, zamiast wprowadzać egzotyczną pstrokaciznę. Wybór gatunków i odmian roślin ozdobnych jest obecnie bardzo bogaty i można dobrać roślin, zarówno pod względem ich wysokości, tempa wzrostu oraz wymaganych warunków uprawy.
 
Odpowiednie warunki dla roślin
Zanim wybierzemy konkretną roślinę, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie – najlepiej zbadać jej pH najprostszym kwasomierzem glebowym. Zwróćmy też uwagę, czy gleba jest ciężka, czy może raczej bardziej piaszczysta i przepuszczalna. Ważne jest też dobranie roślin pod względem ich zapotrzebowania na światło. Tak zwane gatunki światłożądne  lubiące i potrzebujące  słońca, nie będą dobrze rosnąć i optymalnie się wybarwiać (odmiany z barwnymi igłami lub liśćmi) w cieniu, a z kolei odmiany wolące cień, w słońcu będą rosły bardzo słabo.
alt
 
Rozmiary roślin po latach
Roślinne zakupy poprzedźmy rekonesansem – sprawdźmy w Internecie lub zapytajmy sprzedawców, jakie są docelowe rozmiary rośliny, które nas interesują. Jest to ważne, ponieważ wiele atrakcyjnie wyglądających w młodym wieku roślin szybko się rozrasta i osiąga duże rozmiary. Gdy posadzimy je na zbyt małej przestrzeni lub za ciasno, w krótkim czasie zaczną przysparzać kłopotów (będą zacieniać teren i siebie nawzajem, spowoduje to konieczność częstego cięcia, ponieważ zaczną rosnąć zbyt blisko okien, budynków, przekraczać granice działki itp.).
Dlatego też, gdy będziemy wcześniej wiedzieć, jak rosną, łatwiej będzie nam dobrać konkretne odmiany do przestrzeni i warunków naszego ogrodu. Jeden z kardynalnych błędów przy wyborze i sadzeniu roślin, to właśnie pozostawianie niewystarczających odległości między nimi.
 
Jak znoszą zimę?
Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jak roślina, którą kupujemy, znosi zimy w naszym klimacie. Często rośliny efektownie wyglądające w punktach sprzedaży pochodzą z zupełnie innych stref klimatycznych i nie przezimują w naszych warunkach. Można z łatwością wybrać efektowne odmiany iglaków lub roślin liściastych, które dobrze zniosą zimę w naszym klimacie. Wybierając rośliny w taki sposób, unikniemy rozczarowania oraz niepotrzebnych kłopotów oraz wydatków na wiosnę i w kolejnych sezonach.
 
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.