Jesteś tutaj:  Start Aktualności
Aktualności
Stosowanie środków ochrony roślin Drukuj

Rozważne stosowanie środków ochrony roślin na działce

Przypominamy, że zgodnie z § 56 regulaminu ROD działkowiec zobowiązany jest do zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin oraz chwastów. Działkowiec może stosować na działce chemiczne zabiegi ochrony roślin wyłącznie preparatami dopuszczonymi do obrotu i przeznaczonymi dla upraw amatorskich (nieprodukcyjnych).

 

1. Zabieg może zostać przeprowadzony tylko w przypadku, gdy możliwym jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi i upraw ogrodniczych zarówno dla na własnej działce, jak i działkach sąsiednich.

2. Przed zastosowaniem środków ochrony roślin działkowiec zobowiązany jest do poinformowania o tym sąsiadów podając nazwę preparatu, okres karencji i datę przeprowadzenia zabiegu.


3. Z uwagi na specyfikę ogrodów działkowych, bezpieczeństwo ludzi, fauny, flory oraz wpływ na jakość gleby nie powinno się stosować silnie toksycznych środków chemicznych (klasa I i II) lub działających w sposób totalny na rośliny (nieselektywnych), jak np. środek Roundup, który zwalcza niemal wszystkie rośliny i ma negatywny wpływ na kondycje gleby, dlatego może być stosowany jedynie przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem w profesjonalnych gospodarstwach produkcyjnych.


4. Ze względów ekologicznych i z troski o zdrowe otoczenie zaleca się stosowanie preparatów na bazie naturalnych surowców, unikając środków chemicznych (lub o jak najmniejszej klasie toksyczności).


5. Zabiegi środkami ochrony roślin wykonujemy zgodnie z zaleceniem na etykiecie, w odpowiednim stężeniu, w dzień bezwietrzny, lekko pochmurny, nigdy w upały w środku dnia!

Zobacz także:

http://pzd.pl/artykuly/21704/111/Odchwaszczanie-bez-herbicydow.html

 
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem! Drukuj


Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 168