Roślinne symbole i ozdoby wielkanocne

23 marzec 2018

 

altWielkanoc zwykle zbiega się z początkiem wiosny, a co za tym idzie z rozwojem oraz kwitnieniem wielu roślin, które nierzadko wykorzystywane są do świątecznych dekoracji. Uwagę zwracają najczęściej kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe, a także atrakcyjne gałązki krzewów ogrodowych. Niektóre mają niezwykłą symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jakie rośliny będą ozdobą Świąt?  
 
Kwiaty cebulowe  – kanon na Święta Wielkanocne
Najpopularniejszą ozdobą domów w czasie Świąt Wielkanocnych są z pewnością kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe – np. hiacynty, tulipany i narcyzy (żonkile). Te ostatnie można kupić posadzone i kwitnące w doniczkach i innych ozdobnych pojemnikach lub jako kwiaty cięte do ustawienia w wazonie na świątecznym stole.
alt
 
Gałązki jako świąteczne ozdoby i symbole
Innym symbolem Wielkanocy jest krzew śliwy tarniny, której gałązki słyną z długich i ostrych cierni na pędach. Dawnej w czasie świąt pleciono z nich koronę cierniową na znak cierpienia Chrystusa.
Wśród świątecznych akcentów roślinnych nie może zabraknąć wierzbowych gałązek z szarymi, miękkimi baziami,które są częścią palm święconych w Niedzielę Palmową. W symbolice chrześcijańskiej wierzba jest wyobrażeniem drzewa miłującego życie, gdyż potrafi rosnąć w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach.
Żelaznym punktem na liście roślinnych symboli wspominanych świąt jest także bukszpan wiecznozielony. Jego gałązki, zwyczajowo zdobią koszyczek ze święconką oraz dekorują talerze z pisankami. Razem z barwinkiem, cisem i borówką, bukszpan jest symbolem nieśmiertelności.
Na kilkanaście dni przed świętami warto wybrać się do ogrodów i ściąć gałązki forsycji, wiśni czy brzozy, które ustawione w wazonie rozświetlą dom świeżymi liśćmi i kwiatami. Ponadto, ciekawą ozdobą są także kwitnące w tym czasie pierwiosnki (prymule), którymi także z powodzeniem możemy dekorować wnętrza domów i mieszkań.
 
Męczennica, czyli Passiflora
Nazwa tego mniej znanego, niezwykłego pnącza pochodzi od słowa passio oznaczającego cierpienie, męczeństwo, mękę. Kwiat męczennicy kojarzony jest z narzędziami Męki Pańskiej – płatki symbolizują ostrze włóczni, słupki – gwoździe, a potrójny rząd włosków – koronę cierniową. Zwyczaj wysiewania męczennicy na Wielkanoc datuje się już od XV wieku. W Europie pnącze to rozpowszechnili Rzymianie i uważane jest ono za symbol odradzającego się życia i sił witalnych. Passiflora nazywana jest także Kwiatem Męki Pańskiej.
alt
 
Nieśmiertelna rzeżucha
Rzeżucha niemal od zawsze kojarzona jest z okresem Świąt Wielkanocnych w naszym kraju. Warto w prosty sposób na około 10 dni przed świętami wysiać nasiona rzeżuchy na kawałku waty lub ligniny umieszczonym na podstawku. Wystarczy ją tylko podlewać. Wyrośnie szybciej, jeśli postawimy ją w słonecznym, ciepłym miejscu.
 
 
Maciej Aleksandrowicz
Okręg Mazowiecki PZD
zdjęcia: pixabay.com

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.