Trendy w ogrodach w 2018 r.

27 wrzesień 2017

 

altŚledząc różnego rodzaju imprezy ogrodnicze, w kraju i za granicą, łatwo dostrzec, że wystawcy i hodowcy wyznaczają trendy, preferując konkretne gatunki i odmiany roślin, które od kilku już sezonów niezmiennie cieszą się popularnością. Coraz większy nacisk kładzie się też na uprawę roślin w różnego rodzaju pojemnikach.  
 
Zarówno wystawy i targi ogrodnicze na terenie Polski (np. „Zieleń to Życie”), jak i imprezy zagraniczne (np. holenderskie „Plantarium”) pokazują, że wśród roślin ogrodowych nie słabnie (a wręcz rozwija się) zainteresowanie gatunkami roślin wieloletnich, które nie są trudne w uprawie, a jednocześnie mają wyraźne walory ozdobne, dekoracyjne.
Roślinne hity
alt
Na pierwszy plan wysuwają się hortensje bukietowe oraz trawy ozdobne i byliny, czyli gatunki mogące cieszyć oko do późnego lata. Z każdym rokiem pojawiają się nowe odmiany hortensji, które zachwycają wielkością i barwami kwiatostanów, a także coraz ciekawsze odmiany traw ozdobnych np. takich gatunków jak rozplenice japońskie i miskanty.
 
Co więcej trend ten widoczny jest nie tylko w ogrodach, ale także w zieleni miejskiej – przy nowoczesnych budynkach nierzadko stawia się właśnie na trawy, hortensje i byliny. Wśród bylin wyraźnie widać niesłabnącą fascynację rudbekią, a także rozchodnikiem okazałym. Wśród polecanych roślin znajdują się także różne gatunki i odmiany tawułki (Astilbe) oraz derenia (Cornus), np. dereń kwiecisty.
 
Zaletą wszystkich wymienionych roślin jest również ich uniwersalność – nadają się zarówno do dużego, jak i małego ogrodu, a także na większe przestrzenie publiczne.
 
Nowy kierunek – ogród w donicach aż do zimy
alt
Kolejny wyraźny trend to uprawa różnego rodzaju roślin zarówno ozdobnych, jak i owocowych (sadowniczych) w pojemnikach i skrzynkach na balkonach, tarasach, ale także w ogrodach.  Pomidory czy paprykę i ogórki, zastępują na przykład maliny, borówki karłowe, ale także jabłonie czy grusze o kompaktowym pokroju, które śmiało można sadzić do donic. Ich kompaktowy pokrój nie świadczy wcale o słabym owocowaniu i najczęściej charakteryzują się one sporą ilością owoców.
Dużą uwagę przywiązuje się także do tego, aby pojemniki i donice także po sezonie, czyli jesienią prezentowały się okazale. Prawdziwie jesiennym trendem jest sadzenie w donicach i skrzynkach roślin takich jak np. wrzosy, które dziś sadzone są najczęściej raczej tylko na rabatach czy wrzosowiskach. Są one łączone ze wspomnianymi trawamihortensjami, bylinami i ciekawymi krzewinkami – np. podobną do lawendy perowskią (Perovskia).
 
 
 
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.