• Home
  • Aktualności
  • Odpowiedź Prezydium KR PZD na interpelację 9138 posłanki Joanny Muchy

Odpowiedź Prezydium KR PZD na interpelację 9138 posłanki Joanny Muchy

21 marzec 2017

 

alt
Posłanka Joanna Mucha w interpelacji nr 9138 skierowanej do Ministra Infrastruktury i Budownictwa zaatakowała środowisko działkowe oraz PZD.  Prezentując całkowitą ignorancję i nieznajomość zagadnień związanych z ogrodnictwem działkowym, posłanka Platformy Obywatelskiej zarzuciła Związkowi, iż zabrania działkowcom korzystania z pomocy prawnej, co jest zwykłym kłamstwem.
 PZD od kilku lat udziela telefonicznych porad prawnych wszystkim działkowcom bez ograniczeń, a także odpowiada na liczne zapytania listowne i mailowe. Ponadto PZD wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom działkowców uruchomił we wszystkich OZ dodatkowe wsparcie prawne poprzez stałe dyżury telefoniczne. Działania te są o wiele bardziej bogate, o czym można przeczytać w informacjach na naszej stronie, a także w liście Prezydium KR PZD.
Posłanka Mucha zamiast rzetelnej wiedzy i dowodów, ograniczyła się się jedynie do populistycznych twierdzeń. Jednak co bardziej znamienne, stanęła po stronie osób łamiących prawo, które zamieszkują ROD i roszczą sobie prawo do legalizacji samowoli budowlanych i nadużyć prawnych, a nie po stronie działkowców żyjących w zgodzie z powszechnie obowiązującym prawem. W swojej interpelacji wskazała, jakby działkowcy informowali ją i prosili o interwencje i rozwiązanie kwestii tzw. altan ponadnormatywnych. Posłanka Mucha całkowicie pominęła kwestie prawne, które w sposób precyzyjny i nie pozostawiający złudzeń regulują sprawy mieszkania w ROD, zabraniając go całkowicie ze względu na charakter wypoczynkowy ogrodów. Odstąpienie od tych zasad byłoby de facto początkiem końca ogrodnictwa działkowego, bowiem dziś piękne i coraz bardziej nowoczesne ogrody zamieniłyby się w slumsy, z prawdziwie „ruskimi budami”, jak nazywał działkowe domki partyjny kolega Stefan Niesiołowski. Posłanka Mucha poprosiła Ministra Infrastruktury i Budownictwa o odpowiedź na pytania: czy ministerstwo planuje kontrolę w PZD, czy zamierza uregulować sprawę altan ponadnormatywnych oraz jak ocenia uchwały związkowe o zakazie pomocy prawnej dla działkowców (uchwały takie  nie istnieją, więc trudno byłoby odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie, które już z zasady jest nieprawdziwe).
Wszystkie te niesłuszne i wydumane stwierdzenia nie mogły pozostać bez odpowiedzi. Dlatego Prezydium KR PZD przygotowało w tej sprawie List Otwarty. Zachęcamy do zapoznania się z nim TUTAJ.
Ponadto Minister Infrastruktury i Budownictwa w odpowiedzi na tę interpelację wskazał, iż nie jest organem nadzoru nad PZD. Zwrócił też uwagę, iż altany działkowe i kwestia ich wymiarów pozostają w gestii organów nadzoru budowlanego, a ich dokładna wielkość określona została szczegółowo w ustawie o ROD i w prawie budowlanym. Przypomniał także posłance PO, iż rodzinne ogrody działkowe nie służą celom mieszkaniowym, a wyłącznie rekreacyjno-wypoczynkowym. Dlatego nie może być mowy o legalizacji altan ponadnormatywnych i ich rozbudowywaniu bez nadzoru budowlanego i poza przepisami prawa. Tolerowanie przypadków łamania prawa doprowadziłoby -zdaniem ministra Kazimierza Smolińskiego – do wypaczenia celów, do jakich służą ogrody od 120 lat. Minister uznał, iż o takiej praktyce nie może być mowy, gdyż przyczyniłaby się ona do zanikania dotychczasowej tradycji ogrodnictwa działkowego.

Załącznik plikowy do pobrania

altInterpelacja_odpowiedz.PDF

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.