XI posiedzenie Krajowej Rady PZD

16 grudzień 2016

 


 
W dniu 15 grudnia 2016  r. w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się XI posiedzenie Krajowej Rady PZD.  W posiedzeniu udział wzięła Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.
Tematyka posiedzenia była bardzo obszerna i ważna.
Rozwój sytuacji  wokół Związku, związanej szczególnie z kampanią medialną, który niepokoi społeczność działkową, został dokładnie omówiony przez Prezesa Związku. Prezes PZD powiedział, że obecnie prowadzone ataki są  groźne, bo w prymitywny sposób przedstawiają kłamliwy obraz PZD.
 W tej sytuacji żaden działkowiec nie może się czuć bezpiecznie, dlatego też konieczne jest przeciwdziałanie tym atakom głosząc na wszystkie dostępne sposoby prawdę. Wszystkie okręgowe zarządy, uwzględniając sytuację wokół Związku w swoim okręgu, przyjęły programy działania. Prezes PZD podkreślił, że z przyjętych programów działań wynika, iż okręgi potrafią dostrzegać niebezpieczeństwa, rozwój sytuacji i negatywne zjawiska.  Zwrócił się do członków KR o jak najszybsze wdrożenie tych programów w życie i realizowanie ich, bo przecież najważniejszą sprawą jest walka o dobro działkowców. W tej sprawie wypowiadali się członkowie KR przedstawiając działania podejmowane w swoich okręgach. 
Krajowa Rada PZD wyraziła swoją krytyczną ocenę tych mediów, które atakują działkowców, ogrody i Związek w stanowisku w sprawie publikacji medialnych na temat PZD. Stwierdziła w nim, że w tych atakach nie chodzi o poszczególne ogrody, czy działaczy, to jest totalny atak na ogrody, działki i  Związek.  Krajowa Rada PZD zapelowała do zarządów ROD oraz działkowców o włączenie się w obronę jedności PZD przede wszystkim poprzez nawiązywanie dobrych relacji z sąsiadami, zarządami i poprzez sprawne i uczciwe rozwiązywanie spraw oraz poszanowanie obowiązującego prawa.  Uczestnicy obrad przyjęli List otwarty do Prezesa Telewizji Polskiej S.A. Jacka Kurskiego żądając publicznego przeproszenia wszystkich działkowców oraz Związku za pomówienia i insynuacje, które zostały rozpowszechnione w reportażach wyemitowanych przez TVP.   Pod listem podpisy złożyli wszyscy obecni członkowie KR PZD.
Ważnym tematem, ze względu na regulacje stanu prawego gruntów ROD było  podsumowanie realizacji przez PZD art. 75 i 75 ustawy o ROD. Okręgowe zarządy złożyły wnioski w stosunku do wszystkich ROD i powierzchni podlegających regulacji na podstawie wspomnianych przepisów ustawy.  Na tę okoliczność Krajowa Rada podjęła uchwałę wskazując konieczność zintensyfikowania działań w tej kwestii.
Podczas posiedzenia Krajowa Rada PZD dokonała również oceny realizacji przez okręgi uchwał systemowych Krajowej Rady PZD i Prezydium KR PZD dotyczących zadań dla OZ w zakresie wolnych działek i wolnych terenów w ROD, realizacji planów inwestycyjnych, w zakresie pozyskiwania środków unijnych i krajowych, w sprawie działań okręgów dotyczących sytuacji ogrodów i Związku, jak również obowiązków nałożonych uchwałą w sprawie Wytycznych do  wykorzystania do praktycznej działalności ogrodów i okręgów wyników Powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku
Krajowa Rada PZD zgodnie ze statutowymi uprawnieniami, po przeprowadzeniu analizy kosztów, postanowiła pozostawić stawkę rozliczeń wwewnątrzorganizacyjnych z tytułu zarządzania na poziomie mijającego roku. Wysokość składki członkowskiej w PZD, jak również składki dla członka wspierającego w PZD w roku 2017 nie uległy zmianie w stosunku do roku 2016. Całość zebranych składek pozostaje do dyspozycji ogrodów.
Krajowa Rada w przyjętej uchwale w sprawie walnych zebrań w 2017 roku zwróciła się do zarządów ROD, by przygotowały i przeprowadzały zebrania w zgodzie z obowiązującym prawem związkowym, aby zapewnić możliwość świadomego uczestniczenia wszystkim członkom Związku z ogrodu.
Prezes PZD zakończył posiedzenie życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Członkowie Krajowej Rady podzielili się opłatkiem przekazując sobie wzajemnie życzenia.
 
ZRS

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.