• Home
  • Aktualności
  • zasady postępowania z odpadami zielonymi w ROD CZECZOTKA w Ostrołęce

zasady postępowania z odpadami zielonymi w ROD CZECZOTKA w Ostrołęce

09 lipiec 2024

ZASADY POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

ZIELONYMI w ROD " CZECZOTKA"

     w  OSTROŁĘCE

Kontrole przeprowadzone przez powstałe w Zarządzie ROD CZECZOTKA  w Ostrołęce komisje ds. "przestrzegania porządku w Ogrodzie" wykazały,że działkowicze nie stosują się do Regulaminu Polskiego Związku Działkowców.

Zgodnie z par.42 pkt.1 Regulaminu P.Z.D. , każda działka znajdująca się na terenie Rodzinnych Ogrodów działkowych musi być wyposażona w kompostownik.

Zgodnie z par.42 pkt.2 Regulaminu P.Z.D. , kompostownik oraz zamknięte pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki  , w miejscu mniej widocznym , w odległości co najmniej 1 m od granic działki.

Zgodnie z par.42 pkt.3 Regulaminu ,działkowiec  ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego , a w szczególności pochodzenia z działki części roślin.

Z uwagi na wnoszone przez wielu działkowiczów skargi na bulwersujące  zachowanie  działkowiczów , wystawiających na alejki działkowe worków z odpadami organicznymi  oraz innymi zielonymi odpadami , Zarząd ROD CZECZOTKA w Ostrołęce na posiedzeniu Zarządu w dniu 09 lipca 2024 roku zgodnie z Ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych , postanowił wzmóc kontrole dot.egzekwowania obowiązku posiadania na działce kompostowników i przechowywania w nich takich odpadów ,  zgodnie z Regulaminem o P.Z.D. z dnia 28 czerwca 2018 roku.

Alejki główne i boczne Ogrodu , stanowią tzw.pas drogowy a zatem  muszą być przejezdne  i  w  żaden sposób nie mogą być zaśmiecane.

Nie stosowanie się do zasad przestrzegania zasad i porządku w Ogrodzie , może spowodować pozbawienie użytkownika działek "wypowiedzeniem Umowy Dzierżawy działkowej".

Na posiedzeniu Zarządu rozpatrywano również sprawę skarg użytkowników działek w sprawie"" przepustowości alejek dla pojazdów , czy nawet dla samych pojedyńczych osób" poruszających się alejkami. Dotyczy to głównie wystających poza obręb poszczególnych działek gałęzi drzew i krzewów.

Regulamin P.Z.D. stanowi , że :

Par.55  / Cięcie i prześwietlanie drzew i krzewów /

pkt.1. Działkowiec zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób , aby gałęzie nie przekraczały granic działki.

Zarząd każdego Stowarzyszenia  Ogrodów w ROD , w przypadku nie stosowania się przez działkowiczów do obowiązującego Regulaminu zgodnie z pkt.1 par.15 posiada uprawnienia do cięcia gałęzi przechodzących na teren ogólna ROD i będzie to czynił zgodnie z Regulaminem.

                                                                                           Sekretarz ZARZĄDU

                                                                                   ROD CZECZOTKA w Ostrołęce

                                                                                               Andrzej Święcki

 

 

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.