Jesteś tutaj:  Start Aktualności Stosowanie środków ochrony roślin
Stosowanie środków ochrony roślin Drukuj

Rozważne stosowanie środków ochrony roślin na działce

Przypominamy, że zgodnie z § 56 regulaminu ROD działkowiec zobowiązany jest do zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin oraz chwastów. Działkowiec może stosować na działce chemiczne zabiegi ochrony roślin wyłącznie preparatami dopuszczonymi do obrotu i przeznaczonymi dla upraw amatorskich (nieprodukcyjnych).

 

1. Zabieg może zostać przeprowadzony tylko w przypadku, gdy możliwym jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi i upraw ogrodniczych zarówno dla na własnej działce, jak i działkach sąsiednich.

2. Przed zastosowaniem środków ochrony roślin działkowiec zobowiązany jest do poinformowania o tym sąsiadów podając nazwę preparatu, okres karencji i datę przeprowadzenia zabiegu.


3. Z uwagi na specyfikę ogrodów działkowych, bezpieczeństwo ludzi, fauny, flory oraz wpływ na jakość gleby nie powinno się stosować silnie toksycznych środków chemicznych (klasa I i II) lub działających w sposób totalny na rośliny (nieselektywnych), jak np. środek Roundup, który zwalcza niemal wszystkie rośliny i ma negatywny wpływ na kondycje gleby, dlatego może być stosowany jedynie przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem w profesjonalnych gospodarstwach produkcyjnych.


4. Ze względów ekologicznych i z troski o zdrowe otoczenie zaleca się stosowanie preparatów na bazie naturalnych surowców, unikając środków chemicznych (lub o jak najmniejszej klasie toksyczności).


5. Zabiegi środkami ochrony roślin wykonujemy zgodnie z zaleceniem na etykiecie, w odpowiednim stężeniu, w dzień bezwietrzny, lekko pochmurny, nigdy w upały w środku dnia!

Zobacz także:

http://pzd.pl/artykuly/21704/111/Odchwaszczanie-bez-herbicydow.html