Tylko jak podlewać ogród, aby rosnące w nim rośliny skutecznie wykorzystały dostarczaną wodę? Przede wszystkim trzymaj się kilu zasad:

Podlewaj tylko wtedy, gdy to konieczne

W początkowym okresie, kiedy rośliny są jeszcze młode, podlewamy je oszczędnie. I wcale nie chodzi o to, aby oszczędzić wodę. Jej nadmiar w tym okresie hamuje wzrost systemu korzeniowego. Jeśli przesadzisz z pielęgnacją, twoje rośliny wytworzą płytkie korzenie, które w czasie suszy nie będą w stanie zapewnić sobie odpowiedniej wilgotności.

Podlewaj tylko wtedy, gdy to konieczne z jeszcze jednego powodu. Zbyt częste i obfite podlewanie prowadzi do przyzwyczajenia roślin do dużej wilgotności. Kiedy nastanie czas letniej suszy, nie będą one w stanie wytworzyć mechanizmów ochronnych odpowiadających za umiejętne gospodarowanie wodą.

Podlewanie ogrodu
Do podlewania ogrodu warto wykorzystać deszczówkę

 

Podlewaj rzadziej, a obficiej

Umiar i dawkowanie to bardzo dobre zasady przy podlewaniu. Radzimy nawadniać rośliny w ogródku rzadziej, ale za to obficiej. Dobrze tak dostarczać wodę, aby ta przesiąkła do głębokości ok. 20 cm. Dlaczego akurat na taką głębokość? Bo właśnie mniej więcej tyle centymetrów pod ziemią znajduje się największa masa korzeniowa roślin.

Podlewając, zwróć uwagę na potrzeby gleby

W każdym z naszych ogródków jest inna gleba. Częstość i obfitość podlewania powinna być uzależniona od jej jakości. Lekkie gleby podlewaj co ok. 4 dni, ciężkie co ok. 7 dni. W tym drugim przypadku pamiętaj o obfitym podlewaniu.

W początkowym okresie, kiedy rośliny są jeszcze młode, podlewamy je oszczędnie. Nadmiar wody w tym okresie hamuje wzrost systemu korzeniowego. Zbyt płytkie korzenie w czasie suszy nie będą w stanie zapewnić roślinie odpowiedniej wilgotności.

Idealna pora na podlewanie 

Czy można podlewać ogródek o każdej porze dnia? Nie. Najlepiej jeśli robimy to rano lub wieczorem. Z tym, że ta pierwsza opcja jest lepsza. Dlaczego? Kiedy podlewamy o poranku woda szybciej wsiąka, a rośliny zdecydowanie efektywniej wykorzystują wilgoć. Wieczorne dostarczanie wody jest też w porządku, ale należy pamiętać, że o tej porze dnia woda nie wysycha tak szybko i w efekcie narażamy rośliny np. na różne grzyby.

Pamiętajmy też, aby nigdy nie podlewać ogrodu w ciągu dnia. Szczególnie groźne jest to podczas upałów. W ten sposób narażamy rośliny na nieprzyjemne poparzenia.

Nie podlewaj całych roślin

Większość roślin źle znosi podlewanie odgórne, czyli całości rośliny. Sprzyja to rozwoju chorób grzybiczych oraz porażeniu przez słońce.

Młoda roślina
Młode rośliny podlewamy oszczędnie

 

Podlewaj deszczówką

Na podlewanie deszczówką nie każdemu wystarczy sił i czasu, w końcu trzeba rozstawić w ogrodzie pojemniki i gromadzić deszcz, ale deszczówka jest najzdrowsza dla roślin. Warto więc ją magazynować.

Woda w temperaturze 12-15 C

Tak, zapaleni ogrodnicy znający doskonale potrzeby roślin wiedzą, że woda, którą podlewa się ogród najlepiej, jeśli posiada ściśle określoną temperaturę. Idealnie podlewać nasz mały przydomowy raj wodą o temperaturze ok. 12-15 C.

Wspomóż się!

Ostatnie lata pokazały, że pogoda potrafi „popalić”. Nie zawsze jesteśmy w stanie zadbać o właściwą pielęgnację ogrodu; o regularne dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Z pomocą przychodzą nam różne sposoby wspomagające utrzymanie wilgotności w przydomowym raju. O czym mowa? Np. automatyczne zraszacze, ściółkowanie gleby czy sadzenie roślin odpornych na suszę. Wspomagamy się też stosowaniem odpowiednich nawozów, by we właściwy sposób odżywiły kwiaty, krzewy i drzewa.